Add Your Heading Text Here

Počuli ste o endokanabinoidnom systéme?

Je to systém v tele, ktorý vysvetľuje, prečo terapie na báze kanabisu – ktoré obsahujú oleje vyrobené z marihuany i konope – majú také silné účinky na našu fyziológiu.

Ak ste o tom nepočuli, nie ste sami. Je to relatívne nový objav a veda tohto systému, v skratke ECS, sa stále rozvíja.

Čo naozaj robí Endokanabinoidný systém (ECS)?

Endokanabinoidný systém reguluje uvoľňovanie neurotransmiterov (prenášače signálov medzi neurónmi) , z ktorých niektoré zohrávajú hlavné úlohy v podmienkach, ako je depresia a úzkosť.

Endokanabinoidný systém je známy aj ako „hlavný regulačný systém“ a pracuje na udržiavaní homeostázy v tele, teda pracuje na udržiavaní vyváženosti vášho tela (napr. stála teplota, pH, koncentrácia iontov a pod.).

Tak ako to robí presne?

Veda hovorí, že to robí mnohými spôsobmi. Systém ECS bol spojený s fyziologickými procesmi, ktoré sa pohybujú od vnímania bolesti a regulácie krvného tlaku až po rovnováhu krvného cukru, kvalitu spánku a trávenie. V skutočnosti by tento zoznam mohol pokračovať ďalej.

Systém ECS je obrovský a môže znamenať veľké veci pre lekársky výskum a zdravotnú starostlivosť;

A prečo teraz celú pozornosť?

Rozvíjajúca sa veda ECS pomáha vysvetliť, prečo presne konopný olej, ktorý je plný kanabinoidov, ako je CBD, ako aj iné prospešné terpény a zlúčeniny, je pre naše zdravie prínosom.

Konopný olej a endokanabinoidný systém (ECS)

Naše telo produkuje zlúčeniny, ktoré sú veľmi podobné zlúčeninám v konopnom oleji. Dva z týchto endokanabinoidov sa nazývajú 2-AG a AEA a spolu s endokanabinoidnými receptormi – CB1 a CB2 – tvoria kľúčovú časť endokanabinoidného systému ako celku.

A ako už bolo uvedené, endokanabinoidy sú vyrobené z tuku. Spotreba extra esenciálnych mastných kyselín dáva vášmu telu schopnosť produkovať tieto lipidy.

Ak máme prirodzene sa vyskytujúce kanabinoidy, prečo ich potrebujeme mať vo forme konopného oleja?

Vďaka nesprávnemu životnému štýlu a stresu má človek nedostatočné množstvo endokanabinoidov. A práve tu môže terapia odvodená od kanabisu vyplniť medzeru a obnoviť fyziologickú rovnováhu, čo je podstatou zdravia.

Pochopenie vedy ECS a funkcii endokanabinoidov čiastočne vysvetľuje, prečo sa oleje extrahované z konope uvádzajú ako účinné prostriedky na nespavosť, bolesti, úzkosti, IBS, bolesti hlavy, PTDS, nevoľnosti, autoimunitné ochorenia, záchvaty a dokonca účinné aj na rakovinu.

Niektoré štúdie poukazujú, že konopné terapie môžu byť oveľa bezpečnejšie ako mnohé farmaceutické lieky, ktoré sa používajú na liečbu úzkosti alebo opiáty, ktoré sa používajú na liečbu bolesti.

Takže je konopný olej jediným spôsobom, ako podporiť systém ECS?

Vlastne nie. Kým doplnok s konopným olejom je skvelým miestom na začatie, existuje pomerne málo spôsobov, ako tento systém podporiť, počnúc redukciou stresu, získaním vysoko kvalitného spánku a stravovaním stravy bohatej na živiny plnou skutočných potravín.

Okrem toho sa kanabinoidy nachádzajú aj v rastlinách, ako je chmeľ, klinček a rozmarín, takže ich konzumácia alebo doplnenie môže pomôcť podporiť zdravie vášho endokanabinoidného systému.